To warto wiedzieć na temat MI/MIT w farbach

MI to środek konserwujący często stosowany w kosmetykach, chusteczkach nawilżanych i farbach. Naukowcy stwierdzili, że w ostatnich latach wzrosła liczba osób, które są uczulone na ten składnik.

W związku z tym Flügger podjął pewne działania, w tym rozpoczął współpracę z duńskim Instytutem Technologicznym, w ramach której poszukujemy dobrych rozwiązań alternatywnych, które umożliwią ograniczenie ilości środków konserwujących w farbach wodnych. 

Dlaczego MIT dodaje się do farb?

MIT to konserwant stosowany w większości farb na bazie wody, by zapewnić odpowiednią trwałość podczas produkcji, transportu, przechowywania i stosowania, to znaczy aby zapobiec psuciu się farby. 

Czy na opakowaniu można sprawdzić, czy dana farba zawiera MIT? 

Farby są objęte europejskimi przepisami w zakresie klasyfikacji i znakowania produktów. Przepisy te określają, że na opakowaniu produktu należy podać informację o zawartości MIT, jeśli przekracza ona 0,01%. Na naszych farbach wodnych odpowiednia adnotacja jest umieszczona pod tekstem dotyczącym stosowania produktu. Wygląda ona tak: 

 

  1. „Zawiera MIT. Może powodować wystąpienie reakcji alergicznej”.
    Ponadto Flügger zdecydował się dobrowolnie umieszczać na opakowaniach informację o zawartości MIT. W związku z tym powyższa adnotacja widnieje na opakowaniach naszych produktów, które zawierają ponad 0,0015% MIT.

  2. Dodatkowo MIT może występować w środku konserwującym, który jest mieszaniną zawierającą CMIT i MIT. W takim przypadku na opakowaniu będzie zamieszczona następująca informacja: „Zawiera CMIT/MIT (3:1). Może powodować wystąpienie reakcji alergicznej”.

 

Czy malowanie może spowodować u mnie reakcję alergiczną?

U osób, które są uczulone na MIT, nawet bardzo małe ilości tej substancji mogą wywołać reakcję. Dlatego alergicy muszą generalnie zwracać bardzo dużą uwagę na obecność MIT w farbach. Jeżeli cierpisz na niezdiagnozowaną alergię, kontakt z farbą zawierającą MIT lub pobyt w świeżo pomalowanym pomieszczeniu może spowodować niepożądane konsekwencje. 

Nie mam alergii na MIT. Na co muszę uważać przy malowaniu?

Zawsze przestrzegaj wskazówek producenta w zakresie stosowania produktu. Ponadto zalecamy, aby: 

Zawsze chronić skórę – zwykle wystarcza do tego celu bawełniana rękawiczka, o ile nie zostanie przemoczona farbą. Ewentualnie można użyć rękawicy lateksowej, którą po zabrudzeniu należy wyrzucić.

Starannie wietrzyć pomieszczenie, zarówno w trakcie, jak i bezpośrednio po malowaniu. Dobra metoda wietrzenia to 5-10 minut przeciągu 2-3 razy dziennie. 

Mam alergię na MIT, a chcę pomalować mieszkanie. Co mam zrobić?

Zleć malowanie profesjonalnej firmie lub poproś, by wykonał je ktoś inny. Poproś też, by w trakcie prac malarskich i po ich zakończeniu gruntownie wietrzono pomieszczenia. Dobra metoda wietrzenia to 5-10 minut przeciągu 2-3 razy dziennie. Osoby uczulone na MIT powinny odczekać z wprowadzeniem się do pomalowanych pomieszczeń do czasu całkowitego wyschnięcia i utwardzenia farby. Może to potrwać 3-4 tygodnie - w zależności od produktu, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.