Ulubione kolory elewacji drewnianych wg Skandynawów

Statystyki i analizy historyczne wskazują, że drewniane elewacje skandynawskich domów najczęściej są malowane na jeden z 20 kolorów. Wyraźnymi faworytami są czerń i biel.

Czerń i biel zwykle wybierana jest do stolarki okiennej, drzwi, okapów, itp. Pozostałe ulubione kolory mieszkańców Skandynawii można podzielić na dwie kategorie:

- Kolory klasyczne
- Nowoczesne kolory miejskie

Kolory klasyczne
Dziesięć kolorów klasycznych stosuje się z reguły w określonych obszarach geograficznych. Występują one tradycyjnie na domach w szwedzkich regionach Dalarna, Värmland i Skåne, na norweskich chatkach, zarówno śródlądowych jak i na wybrzeżu, np. w miastach Bergen i Kristiansand, oraz w duńskich miastach nadmorskich, takich jak Dragør czy Skagen.

Kolory nowoczesne
Dziesięć kolorów nowoczesnych spotyka się częściej na elewacjach nowszych domów. To przede wszystkim stłumione odcienie szarości i brązu,  
które nadają budynkom prosty, estetyczny wyraz i pozwalają im wtopić się w otoczenie.  

Kolory klasyczne

Nowoczesne kolory miejskie

Więcej treści

Tips & Tricks

Ochrona drewna i pogodowe

Najlepszy efekt malowania osiągniemy przy umiarkowanej wilgotności powietrza i temperaturze - optymalne warunki do malowania to zachmurzony, ale suchy letni dzień, wilgotność względna ok. 60%.

Tips & Tricks

Drewno

Można najpierw użyć wałka o długim runie, a dopiero potem rozprowadzić preparat szerokim pędzlem. Wałek pozostawia nadmiar farby, którą można „wmasować” w drewno za pomocą pędzla, by zwiększyć ochronę. To również sposób na przyspieszenie pracy.