Czy biel to po prostu biel?

Kolor biały ma wiele różnych odcieni i warto poświęcić czas na wybranie tego właściwego do Twojego domu - przeczytaj dlaczego.

Różne odcienie bieli i to, co potrafią 

Ściany w większości duńskich domów mają kolor biały. Ale który biały? Pomiędzy odcieniami bieli występują duże różnice, każdy z nich wywołuje też inny efekt we wnętrzu.

Offwhite
Zapewnia nowoczesny i sterylnie czysty charakter wnętrza. Ponieważ jest neutralna, pasuje do większości kolorów. Jest też jednym z najjaśniejszych odcieni, które są możliwe do uzyskania. Pamiętaj, że jeśli pomalujesz nim duże, oświetlone słońcem powierzchnie ścian efekt może być wręcz rażący. Offwhite to biała baza z kroplą umbry. Umbra dodaje nieco ciepła w neutralny sposób.

Modna biel 
Odcień modnej bieli łagodnie rozświetla pomieszczenie. Swoją delikatność zawdzięcza temu, że w porównaniu z innymi odcieniami bieli jest dosyć ciemny. Dzięki temu charakteryzuje się również dużą siłą krycia, w związku z czym jest ekonomiczny w stosowaniu. Oprócz umbry modna biel zawiera kroplę oksydowanej żółci, która nadaje lekką złotawą poświatę.

Skorupka jajka

To wyjątkowy odcień, który wpada w delikatną żółć. Jeśli chodzi Ci o „antyczny” efekt, skorupka jajka jest w sam raz dla Ciebie. Jak kartka papieru przyżółcona upływem czasu i słonecznym światłem. Bieli tej blisko do tradycyjnego pigmentu bieli cynkowej. Jeżeli stosujesz skorupkę jajka, uważaj na sztuczne światło. W niektórych przypadkach może ono dawać zielonkawą poświatę. Skorupka jajka zawiera umbrę, oksydowaną żółć i małą domieszkę czystej żółci. Uzyskany odcień jest dzięki temu delikatny i kremowy. Mokra farba w tym kolorze wygląda jak smakowity kogel mogel. Podobnie jak modna biel, skorupka jajka charakteryzuje się wysoką siłą krycia.

RAL 9010 

Oto biel, która zawiera równe części pigmentów umbra i żółć oksydowana. Odcień jest jasny i ciepły, wyraźnie zmierzający ku złocistemu. Jeśli kupiłeś(-aś) gotowe pomalowane drzwi, albo zdecydowałeś(-aś) się na malowanie natryskowe paneli podłogowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one właśnie w odcieniu RAL 9010. Jeżeli ścianę, która graniczy z panelami w kolorze RAL 9010, pomalujesz odcieniem naturalnej bieli, efekt może Cię rozczarować. Sąsiedztwo naturalnej bieli sprawi, że powierzchnia pomalowana RAL 9010 będzie wyglądać na sfatygowaną i zżółkniętą.

Należy też pamiętać, że te same kolory od różnych producentów prawie na pewno nie będą identyczne, nawet jeśli wybierzesz RAL 9010 produkcji Flügger. Jeśli na ten kolor były pomalowane Twoje panele - ale była to farba innego producenta - z całą pewnością uzyskasz inny odcień. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać świadome zastosowanie kontrastów.

Złamana biel
To alter ego offwhite. Dzieli z nią wiele właściwości, poza jedną: złamana biel jest chłodna, podczas gdy offwhite ma odcień ciepły. Złamana biel jest więc doskonała, bardziej wyrazista alternatywa dla popularnej bieli kremowej!

W naszym nowym wzorniku kolorów „at home” znajdziesz szereg najpopularniejszych odcieni bieli. Przed pomalowaniem ścian, sprawdź jaki jest odcień ram okiennych, ościeżnic i paneli.

hvid_01

Więcej treści

Porady i wskazówki

Krawędzie

Na krawędziach aplikuj farbę pędzlem, a następnie przejeżdżaj wzdłuż nich małym wałkiem, by zniwelować ślady pędzla

Porady i wskazówki

Wałek malarski

Wałek dobieraj do podłoża, które będziesz malować: Jeśli ściana ma wyraźną fakturę, np. jest pokryta tapetą trocinową, wybierz wałek z dłuższym runem, który nanosi jednorazowo większą ilość farby. Jeżeli będziesz malować gładką ścianę, np. pokrytą flizeliną lub włókniną, delikatniejszy wałek pozwoli uzyskać gładszą powierzchnię