Farby do metalu
Farby do metalu
Wybór farby do metalu
Niektóre farby do metalu mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ nadają metalowi bardzo wytrzymałą i twardą powierzchnię, odporną na warunki atmosferyczne, wpływ wiatru i pogody, działanie wody oraz codzienne użycie. Dlatego jeśli planujesz malować kaloryfery, rury grzejnikowe lub coś pod wpływem ciepła, warto wybrać farbę do metalu, która jest odporna na wysoką temperaturę.
Wybór koloru i połysku dla farby do metalu
Istnieje wiele klasycznych kolorów dostępnych wśród farb do metalu. Jeśli jednak chcesz odświeżyć meble lub inne wyposażenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, nietradycyjnym kolorem, we Flügger farby znajdziesz odpowiedni odcień. Możesz znaleźć inspiracje w naszej karcie kolorów lub kreatorze kolorów online. Jeśli masz wątpliwości, zacznij od próbek kolorów.
Oprócz koloru warto również zastanowić się nad stopniem połysku powierzchni. Obowiązuje tutaj zasada, że im wyższy połysk, tym bardziej błyszcząca będzie powierzchnia w efekcie końcowym.
Kiedy metal potrzebuje nowej farby?
Malowana powierzchnia z czasem może stracić kolor. Ponadto zabrudzenia, kurz, drobne uszkodzenia i inne ślady użytkowania mogą spowodować odpryskiwanie powłoki. Dlatego nie czekaj, aż pojawią się rzeczywiste uszkodzenia, odpadnięcia farby lub rdza, zanim nałożysz nową warstwę farby do metalu. Utrzymanie metalu w dobrym stanie za pomocą farby do metalu jest znacznie łatwiejsze niż naprawa szkód.
Jak malować farbą do metalu?
Tak jak w przypadku każdej pracy malarskiej, kluczowym elementem jest dokładne przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Zacznij od przygotowania powierzchni metalu do malowania emalią.
1) Zacznij od dokładnego oczyszczenia metalu za pomocą preparatu do mycia metalu, który usuwa brud, tłuszcz i zanieczyszczenia, a także pomaga usunąć rdzę i kamień. Po oczyszczeniu metalu użyj czystej wody do umycia powierzchni.
2) Użyj szpachli, skrobaczki lub szczotki stalowej, aby usunąć starą, luźną farbę.
3) Jeśli na powierzchni pozostaje farba, której nie można usunąć, luźne fragmenty poprzedniej powłoki, możesz ją zetrzeć papierem ściernym. Pamiętaj, aby ponownie oczyścić podłoże, aby pozostało czyste.
4) Przed rozpoczęciem malowania zabezpiecz te części, które nie mają być malowane, aby uniknąć konieczności usuwania plam malarskich później.
5) W pierwszej kolejności, tuż po oczyszczeniu i wysuszeniu podłoża aplikuj grunt, aby farba do metalu dobrze przylegała do powierzchni. Zapewni to nie tylko lepszą trwałość, ale także stworzy ładną, jednolitą powierzchnię. Użyj gruntu specjalnie przeznaczonego do metalu, aby zapewnić ochronę przed rdzą. W przypadku surowego żelaza lub metalu warto nałożyć dwie warstwy podkładu przed kontynuacją prac malarskich.
6) Przed malowaniem farbą do metalu upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha po nałożeniu gruntu. Maluj najlepiej dwiema warstwami farby do metalu, pozwalając pierwszej warstwie wyschnąć przed przystąpieniem do kolejnej. Jeśli malujesz surowe żelazo lub metal, powtórz malowanie powierzchni 2-3 razy.
7) Jeśli używałeś taśmy malarskiej, usuń ją przed całkowitym wyschnięciem ostatniej warstwy farby. Dzięki temu unikniesz zadrapań farby wokół taśmy.
Narzędzia, które mogą być pomocne przy malowaniu farbą do metalu
- Preparat do mycia metalu
- Szpachla
- Skrobaczka
- Szczotka stalowa
- Papier ścierny
- Grunt do metalu
- Pędzel
- Wałek malarski