Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
 • ...

FLÜGGER wdraża strategię Going green – poznaj farby ekologiczne i eko działania marki

Troska o środowisko to wyzwanie, które powinien podjąć każdy z nas. Los naszej planety leży na sercu również marce Flügger, która systematycznie od 2020 roku działa w oparciu o strategię Going Green. Jakie działania eko podjęliśmy? Co wyróżnia nasze farby ekologiczne? Sprawdź!

 

Droga Flügger do bycia eko:

Farby ekologiczne na bazie wody

Jak wyglądała droga marki Flügger do zyskania statusu producenta, który troszczy się o planetę? Podróż rozpoczęła się w latach 70., kiedy firma postanowiła zbudować nową fabrykę w Kolding. To właśnie tam zaczęła się produkcja farb ekologicznych na bazie wody. Barwniki zawierające metale ciężkie zostały zastąpione nowymi alternatywami, które zapewniły nie tylko bezpieczeństwo, ale również wysoką trwałość oraz możliwość wykorzystania produktów na zewnątrz.

Otrzymanie certyfikatu ISO 14001

W 2005 roku zakłady produkcyjne w Danii i Szwecji uzyskały certyfikat ISO 14001, który poświadcza spełnienie surowych norm w zakresie zarządzania środowiskowego. W 2011 roku dołączył do nich zakład tapet w Polsce, z kolei w 2021 roku laboratorium Flügger oraz dział zaopatrzenia również zyskały certyfikację.

Praca nad składem farb i certyfikat EcoLabel

Naszym priorytetem jest produkcja farb przyjaznych dla środowiska oraz konsumentów. W ostatnich latach marka Flügger skupiła się przede wszystkim na zmniejszeniu ilości biocydów w produktach. Produkty, które są przeznaczone do użytkowania w pomieszczeniach, posiadają również certyfikat EcoLabel.

Jako marka Flügger stawiamy na transparentność i dokładamy wszelkich starań, by na opakowaniach produktów znalazły się wszystkie informacje na temat składu. Niejednokrotnie są one bardziej szczegółowe niż te, których wymagają prawne przepisy. Wszystko po to, by nasi konsumenci mogli dokonać świadomego wyboru.

Strategia i priorytety Flügger

Strategia firmy jasno określa odpowiedzialność społeczną, ekonomiczną oraz jakościową poprzez:

 • przestrzeganie praw i przepisów w krajach, w których marka prowadzi działalność,
 • utrzymanie wysokich standardów etycznych, określonych w kodeksie Flügger,
 • otwarte i odpowiedzialne działanie wobec osób dotkniętych działalnością marki,
 • otwarte odpowiadanie na wszystkie pytania z zewnątrz oraz szczerą komunikację z wszystkimi stronami.

Priorytetami marki Flügger są:

 • produkowanie wysokiej jakości własnych ekologicznych produktów, głównie na bazie wody,
 • troska o zdrowie konsumentów, poprzez dobrowolne znakowanie produktów takimi certyfikatami, jak EcoLabel czy Nordic Swan,
 • wdrażanie projektów i rozwiązań, które mają na celu zmniejszyć wpływ działań produkcyjnych na środowisko oraz angażowanie w te procesy pracowników i dostawców,
 • ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych z wykorzystaniem zasad LEAN (dawanie maksymalnej satysfakcji klientom przy wykorzystaniu minimalnych zasobów, wpływających na środowisko).

Flügger wdraża strategią Going green

Choć marka Flügger od kilkudziesięciu lat podejmuje działania na rzecz ekologii, nie ustaje w swoich wysiłkach, by ciągle udoskonalać procesy produkcyjne. W 2020 roku wdrożyła strategię Going Green. Ma ona na celu jeszcze cięższą pracę Flügger na rzecz ekologicznej i zrównoważonej przyszłości. Strategia składa się z sześciu głównych obszarów, które są kluczowe dla budowy sukcesu Flügger w generowaniu dalszego wzrostu oraz podejmowania inicjatyw na rzecz klientów, pracowników oraz środowiska. Strategia jest złożona z celi krótko i długoterminowych na rzecz rozwoju.

 

Strategia Going Green zakłada, że do 2030 roku produkcja farb i innych preparatów będzie neutralna dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystując w opakowaniach produktów 75% plastiku pochodzącego z recyklingu. Dodatkowo wszystkie sprzedawane farby Flügger będą oznakowane ekologicznymi certyfikatami.

Kroki podjęte przez Flugger w ramach strategii Going green

Mimo że realizacja strategii Going Green zakłada realizację zadań do 2030 roku, skutecznie realizujemy milowe kroki, by osiągnąć zamierzone cele.

Wycofanie serii farb Flutex

Została podjęta decyzja o wycofaniu popularnej serii farb Flutex i zastąpieniu jej bardziej ekologicznym odpowiednikami, oznakowanym certyfikatem EcoLabel.

Nowe, ekologiczne linie farb

Farby Flutex zastąpiły produkty z nowych linii:

 • Flügger Perform – ulepszona linia farb dedykowana profesjonalistom,
 • Dekso – ulepszona linia farb dedykowana miłośnikom mody i najnowszych trendów,
 • Flügger Pro – nowy produkt w portfolio Flügger, sprzedawany w opakowaniu, wytworzonym w 50% z plastiku, który pochodzi z recyklingu.

Warto podkreślić, że linie: Flügger Pro i Dekso spełniają surowe normy M1, dotyczące najniższej możliwej emisji szkodliwych oparów do atmosfery podczas użytkowania farby. Wprowadzając nowe i odświeżone linie zadbaliśmy o to, by przeprowadzone modyfikacje, wynikające z troski o środowisko, nie wpłynęły na jakość wyrobów, z których znana jest marka. Farby są produkowane w Danii, Szwecji oraz Polsce.

LZO w farbach – co powinieneś wiedzieć?

LZO, czyli lotne związki organiczne wydzielają się z farby po nałożeniu jej na ścianę. Coraz więcej konsumentów ma świadomość, że podczas wyboru farb istotnym czynnikiem, jest wpływ produktu na środowisko oraz na zdrowie. Normy LZO w produktach Flügger są zgodne z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że nasze produkty nie są szkodliwe dla osób, które przebywają w pomieszczeniach, pomalowanych farbą Flügger. Zawartość LZO jest podana na każdym opakowaniu, dlatego konsument może zweryfikować skład produktu pod kątem obowiązujących norm.

Warto podkreślić, że zawartość LZO to niejedyny czynnik świadczący o bezpiecznym składzie farby. Dlatego podczas dokonywania wyboru farby warto zwracać uwagę na certyfikaty ekologiczne, które poświadczają, czy produkt jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska. W grudniu 2021 roku marka Flügger poddała farby badaniu oznaczenia zawartości lotnych związków organicznych w sieci badawczej – Łukasiewicz Instytut Inżynierii materiałów polimerowych i barwników. Wyniki badań potwierdzają, że zawartość LZO w farbie w stanie „gotowa do użycia” wynosi: 1,3 g/l. Oznacza to, że jest to znacznie niższa wartość niż norma określona w Dyrektywie 2004/42/WE dla produktów stosowanych we wnętrzu, która wynosi 30 g/l.

EcoLabel i Nordic Swan – certyfikaty ekologiczne farb FLÜGGER

Farby Flügger są odznaczone dwoma certyfikatami ekologicznymi. Aby je otrzymać, marka Flügger musiała spełnić surowe normy, poświadczające, że produkty marki są tworzone z dbałością o środowisko.

EcoLabel

Farby oznaczone tym certyfikatem to produkty o niewielkiej zawartości LZO (lotnych związków organicznych), niezawierające w swoim składzie metali ciężkich oraz innych szkodliwych substancji, mających negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi.

Nordic Swan

To certyfikat, który może otrzymać firma, która spełnia surowe wymagania środowiskowe we wszystkich istotnych fazach cyklu życia wyrobów, rygorystyczne wymogi, określające zawartość substancji chemicznych oraz ograniczająca wpływ produkcji i konsumpcji na środowisko.

Z miłości do planety – jak jeszcze marka Flügger dba o środowisko?

 

W każdym swoim działaniu kierujemy się troską o przyszłość naszej planety. Jakie inne działania marki Flügger wpływają pozytywnie na środowisko?

Podejmujemy działania, które mają na celu maksymalne wykorzystanie produktów już istniejących, na co wskazuje postępowanie marki w przypadku źle wybarwionych produktów. Farby Flügger są dostępne w systemie barwienia – jeśli produkt został źle wybarwiony (np. kolor nie do końca odpowiada wymaganiom, ale farba jest w pełni jakościowa), nie zostaje od razu poddany utylizacji, ale przekazany do sprzedaży w outlecie. Dzięki temu dajemy produktowi „drugie życie”. Dodatkowo system barwienia na życzenie minimalizuje ryzyko tworzenia odpadów, które tworzą się na skutek upłynięcia daty ważności farby w określonym kolorze.

Jeśli chodzi o dawanie nowych szans, warto wspomnieć o linii produktów do renowacji mebli. Dzięki nim przedmioty, które nadają się do użytku i potrzebują jedynie odświeżenia, nie muszą być wyrzucone – nasze farby pomogą przywrócić im piękny wygląd na kolejne długie lata.

Z dbałości o środowisko podczas odświeżania linii produktów zadbaliśmy również o to, by zachowana została wysoka jakość farb. Dzięki temu, że zapewniają one trwałe pokrycie powierzchni oraz dają możliwość jej czyszczenia, proces ponownego malowania jest rzadszy, co również wpływa pozytywnie na środowisko, jak również zadowolenie klientów.

Troska o środowisko to główny priorytet nas wszystkich. Jako marka Flügger również czujemy się odpowiedzialni za los planety, dlatego wdrożyliśmy szereg działań, by produkty oraz proces produkcji był bezpieczny dla wszystkich. Sięgnij po nasze ekologiczne farby, by zyskać pewność, że wybierasz nie tylko najwyższą jakość, ale również troskę o środowisko i zdrowie swoich bliskich.