Usuwanie tapety
Jak usunąć tapetę ze ściany? Przedstawiamy skuteczne techniki usuwania tapety ze ściany oraz podpowiadamy jak zadbać o odkrytą powierzchnię ściany i przygotować ją do kolejnych prac wykończeniowych.
Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie tapety ze ściany jest łatwym zadaniem? To zależy od typu materiału oraz tego, jak mocno przylgnął on do ściany. Nawet jeśli tapeta trzyma się wyjątkowo dobrze, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby skutecznie ją zerwać. Co więcej, nie są do tego potrzebne szczególne umiejętności czy kosztowne narzędzia. Wystarczy odpowiednia technika i trochę czasu.
Usuwanie starej tapety - co będzie potrzebne?
Zanim przystąpisz do pracy, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Najlepszym wyborem będzie specjalne narzędzie do usuwania tapet, ale gdy nie masz takiego pod ręką, możesz posłużyć się także zwykłą szpachelką. Zrywanie tapety może odbywać się na sucho lub mokro - wszystko zależy od tego, jak mocno materiał przylega do ściany. Jeśli został zastosowany dobry klej, niezbędna będzie woda lub specjalny preparat do rozmiękczania starych tapet, przyda się również wałek lub szeroki pędzel, które posłużą do nanoszenia wody na starą tapetę.
Przy bardziej zaawansowanych pracach, gdy chce się zerwać tapetę z dużej powierzchni ściany, polecany jest wałek perforacyjny - ułatwi zerwanie tapety niezależnie od jej rodzaju. Z takich wałków korzystają profesjonaliści. Pamiętaj, że po usunięciu tapety trzeba będzie oczyścić dokładnie ścianę z kurzu, kleju i resztek materiału. Oprócz gąbki i szpachelki warto przygotować papier ścierny.
Równie istotne jest zabezpieczenie pomieszczenia. Podczas zrywania tapet na podłogę spadają oderwane fragmenty materiału, a nie rzadko tynku. Do tego dochodzi pylenie. Dobrze więc dobrze okryć podłogę i meble folią malarską oraz zabezpieczyć włączniki światła i gniazdka elektryczne. Ochroni je to zarówno od kontaktu z wodą podczas usuwania tapet na mokro, jak i pyłem podczas usuwania materiału na sucho.
Jak zerwać tapetę ze ściany na sucho?
Od czego zacząć zrywanie tapety? Idealnie, gdy jest za co uchwycić - wówczas możesz zacząć miejsca, w którym tapeta odstaje. Podważ róg tapety lub jej bok i wsadź szpachelkę lub końcówkę urządzenia do zrywania tapet pod odstający fragment, a następnie pociągnij i zobaczy, co się stanie. Jeśli tapeta łatwo się odrywa, to bardzo dobrze. Jeśli nie - czyli rozwarstwia się lub często rwie, co charakteryzuje papierowe tapety oraz może wystąpić w przypadku tapety flizelinowej - trzeba będzie pokryć powierzchnię tapety wodą, a więc zrywać ją na mokro, o czym za chwilę.
Jeśli możesz zerwać tapetę na sucho, należy próbować oddzierać jej jak największe fragmenty. Pracę prowadzisz do momentu, aż na całej ścianie już jej nie będzie. Należy liczyć się z tym, że na powierzchni mogą pozostać pozostałości kleju. Możesz je spróbować usunąć szpachelką, musisz jednak robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić przy tym powierzchni samej ściany.
Jak wygląda zrywanie tapety na mokro?
Metoda usuwania tapet na mokro wymaga wcześniejszego namoczenia tapety. Taki zabieg nie tylko ułatwia usuwanie materiału, ale także rozpuszcza klej trzymający ją na ścianie. To dobra metoda do tapet papierowych, wykonanych z włókna szklanego, a także w przypadku tapety fizelinowej. Pamiętaj jednak, że zrywanie na mokro nie sprawdzi się przy tapecie winylowej, ponieważ ze względu na materiał wykonania jest ona wodoodporna.
Jak nawilżyć tapetę? Należy rozprowadzić wodę za pomocą gąbki, pędzla lub wałka. Można także zastosować spryskiwacz. Następnie odczekaj około pięciu minut i zabierz się do usuwania tapety tak samo, jak przy metodzie suchej, czyli korzystając ze szpachelki, aby podważyć fragment tapety, a następnie, zaczynając od wybranego rogu, usuwać ją w tak dużych częściach, jak to tylko możliwe.
Jeśli po zerwaniu tapety ze ściany zostały na ścianie jeszcze jej warstwy, ponownie użyj wody. Zaleca się wówczas, aby miała ona większą temperaturę. Możesz także przygotować roztwór z wody i octu, który przyspieszy rozpuszczanie zawartych w kleju substancji. A jeśli domowe sposoby nie pomogą, wówczas można sięgnąć po środki w formie koncentratu, jak na przykład środek do usuwania tapet marki Flugger.
Co zamiast usuwania tapety?
Usuwanie tapet choć proste, zawsze związane jest z pewnym wysiłkiem i remontowym rozgardiaszem. Chcesz szybko odmienić wystrój wnętrza bez dużego nakładu pracy? Tapetę możesz pomalować! Na przykład za pomocą farb akrylowych. Takie rozwiązanie pozwoli Ci odmienić wygląd pomieszczenia oraz uzyskać ciekawy efekt w postawi delikatnej tekstury i wzoru!
Co po usunięciu tapety?
Gdy zakończysz już zrywanie tapet, powierzchnia ściany z pewnością "ozdobiona" jest takimi rzeczami, jak resztki tapety, które wyjątkowo mocno przywarły nawet pomimo rozpuszczania, a także grudki kleju. Jak się ich pozbyć? Delikatnie zdrapać przy pomocy szpachelki, można posłużyć się także papierem ściernym (granulacja powyżej 180) lub zastosować środki czyszczące do mycia ścian przed malowaniem marki Flugger, które pozwolą Ci oczyścić powierzchnię ściany i przygotować ją do dalszych prac.
Po zerwaniu tapety musimy umyć z pyłu ścianę, a gdy wyschnie - można posłużyć się masą szpachlową w celu zlikwidowania ubytków oraz dziur. Następnie ściana jest gotowa na malowanie lub kolejną tapetę. Jeśli planujesz od razu kolejne prace, niech meble, gniazdka oraz włączniki pozostaną zabezpieczone.