Powiększ optycznie pomieszczenie stosując ciemny kolor ścian

Wiele osób sądzi, że ciemne barwy ścian, sufitu czy podłóg co prawda są estetyczne, ale sprawiają, że wnętrze wydaje się mniejsze. To nie do końca prawda. Są bowiem przypadki, w których zastosowanie ciemnego koloru optycznie powiększa pomieszczenie.

Jest to zauważalne zwłaszcza w małych wnętrzach, w których pomalowanie jednej ściany na ciemną barwę w niemal magiczny sposób daje wrażenie dodatkowej przestrzeni.

Ciemniejsza powierzchnia ścian podkreśla również znajdujące się na ich tle meble czy obiekty sztuki w zupełnie inny sposób niż kolor biały.

Korytarz – metamorfoza

Stwórz scenę własnego teatru

Tak jak nastrój w teatrze tworzą dekoracje i tło sceny, podobnie jest w domu, gdzie ściana w zdecydowanym kolorze przyciąga uwagę i kreuje atmosferę” – opowiada Lone Bjørslev Kisbye, Manager ds. PR we Flügger

i dodaje, że w pomieszczeniu, w którym wszystkie ściany są białe, można odnieść wrażenie, że poszczególne meble nie łączą się w spójną całość. Jeżeli natomiast jedna ze ścian jest pomalowana na kontrastowy kolor, staje się punktem odniesienia integrującym cały wystrój.

Podkreśl charakter wnętrza

Większość z nas stosuje jeden kolor na wszystkich ścianach pomieszczenia. Daje to tym lepszy efekt, im prostszy jest układ danego wnętrza.

Jeśli natomiast w pokoju występuje dużo załamań ścian oraz narożników, można podkreślić tę różnorodność malując poszczególne płaszczyzny na różne kolory lub różne odcienie tej samej barwy.

Więcej treści

Tips & Tricks

Pigmenty

W przypadku ciemnych kolorów ważny jest kierunek malowania, by nastąpiło odpowiednie rozłożenie pigmentów. Gdy skończysz malować ścianę, weź wałek i przejeżdżaj nim po ścianie w jednym kierunku, np z góry do dołu (nie w górę i w dół). Ciemne pigmenty są dużo bardziej wyraziste od jasnych, a w ten sposób uzyskasz jednolitą powierzchnię bez pasów i smug

Tips & Tricks

Ciemny kolor

Przed pomalowaniem ściany na ciemny kolor dobrze jest zastosować farbę podkładową. Często jest to wręcz konieczne, ponieważ farba podkładowa w odpowiednim kolorze pozwala uzyskać lepszy stopień krycia ostatecznej farby. W naszym sklepie doradzimy Ci, czy jest to niezbędne w Twoim przypadku