Czy biel to po prostu biel?

Kolor biały ma wiele różnych odcieni i warto poświęcić czas na wybranie tego właściwego do Twojego domu - przeczytaj dlaczego.

Różne odcienie bieli i to, co potrafią 

Ściany w większości duńskich domów mają kolor biały. Ale który biały? Pomiędzy odcieniami bieli występują duże różnice, każdy z nich wywołuje też inny efekt we wnętrzu.

Offwhite
Zapewnia nowoczesny i sterylnie czysty charakter wnętrza. Ponieważ jest neutralna, pasuje do większości kolorów. Jest też jednym z najjaśniejszych odcieni, które są możliwe do uzyskania. Pamiętaj, że jeśli pomalujesz nim duże, oświetlone słońcem powierzchnie ścian efekt może być wręcz rażący. Offwhite to biała baza z kroplą umbry. Umbra dodaje nieco ciepła w neutralny sposób. 

Modna biel 
Odcień modnej bieli łagodnie rozświetla pomieszczenie. Swoją delikatność zawdzięcza temu, że w porównaniu z innymi odcieniami bieli jest dosyć ciemny. Dzięki temu charakteryzuje się również dużą siłą krycia, w związku z czym jest ekonomiczny w stosowaniu. Oprócz umbry modna biel zawiera kroplę oksydowanej żółci, która nadaje lekką złotawą poświatę. 

Skorupka jajka

To wyjątkowy odcień, który wpada w delikatną żółć. Jeśli chodzi Ci o „antyczny” efekt, skorupka jajka jest w sam raz dla Ciebie. Jak kartka papieru przyżółcona upływem czasu i słonecznym światłem. Bieli tej blisko do tradycyjnego pigmentu bieli cynkowej. Jeżeli stosujesz skorupkę jajka, uważaj na sztuczne światło. W niektórych przypadkach może ono dawać zielonkawą poświatę. Skorupka jajka zawiera umbrę, oksydowaną żółć i małą domieszkę czystej żółci. Uzyskany odcień jest dzięki temu delikatny i kremowy. Mokra farba w tym kolorze wygląda jak smakowity kogel mogel. Podobnie jak modna biel, skorupka jajka charakteryzuje się wysoką siłą krycia. 

RAL 9010 

Oto biel, która zawiera równe części pigmentów umbra i żółć oksydowana. Odcień jest jasny i ciepły, wyraźnie zmierzający ku złocistemu. Jeśli kupiłeś(-aś) gotowe pomalowane drzwi, albo zdecydowałeś(-aś) się na malowanie natryskowe paneli podłogowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one właśnie w odcieniu RAL 9010. Jeżeli ścianę, która graniczy z panelami w kolorze RAL 9010, pomalujesz odcieniem naturalnej bieli, efekt może Cię rozczarować. Sąsiedztwo naturalnej bieli sprawi, że powierzchnia pomalowana RAL 9010 będzie wyglądać na sfatygowaną i zżółkniętą.

Należy też pamiętać, że te same kolory od różnych producentów prawdopodobnie nie będą identyczne, nawet jeśli wybierzesz RAL 9010 produkcji Flügger. Jeśli na ten kolor były pomalowane Twoje panele - ale była to farba innego producenta - z całą pewnością uzyskasz inny odcień. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać świadome zastosowanie kontrastów.

Złamana biel
To alter ego offwhite. Dzieli z nią wiele właściwości, poza jedną: złamana biel jest chłodna, podczas gdy offwhite ma odcień ciepły. Złamana biel jest więc doskonała, bardziej wyrazista alternatywa dla popularnej bieli kremowej!

W naszym nowym wzorniku kolorów „at home” znajdziesz szereg najpopularniejszych odcieni bieli. Przed pomalowaniem ścian, sprawdź jaki jest odcień ram okiennych, ościeżnic i paneli.
hvid_01

Więcej treści

Tips & Tricks

Krawędzie

Na krawędziach aplikuj farbę pędzlem, a następnie przejeżdżaj wzdłuż nich małym wałkiem, by zniwelować ślady pędzla

Tips & Tricks

Wałek malarski

Wałek dobieraj do podłoża, które będziesz malować: Jeśli ściana ma wyraźną fakturę, np. jest pokryta tapetą trocinową, wybierz wałek z dłuższym runem, który nanosi jednorazowo większą ilość farby. Jeżeli będziesz malować gładką ścianę, np. pokrytą flizeliną lub włókniną, delikatniejszy wałek pozwoli uzyskać gładszą powierzchnię