Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
  • ...

Malowanie podłogi krok po kroku

 

Wymiana podłogi wiąże się zwykle z poważnym remontem i dużymi wydatkami. Chcesz odmienić swoje wnętrze? Tańszą i prostszą alternatywą może być malowanie podłogi. Znajdź inspirację do pomalowania podłóg i wskazówki, jak zrobić to samodzielnie - krok po kroku.

Malowanie podłogi - metamorfoza Twojego wnętrza

Malowane podłogi mogą być piękne, jeśli odważymy się na pokrycie szlachetnych desek farbą. To także świetne tymczasowe rozwiązanie zamiast pracochłonnego cyklinowania i lakierowania. Wystarczy pędzel, puszka farby i pomysł na aranżację, aby zupełnie odmienić jej wygląd i zyskać stylowe, niepowtarzalne wnętrze. Farba pozwala przykryć wszystkie defekty podłogi jak plamy, przebarwienia czy nawet drobne ubytki. Co istotne, decydując się na malowanie podłogi drewnianej, nie musisz ograniczyć się do jednego koloru. Ciekawym i modnym rozwiązaniem są np. geometryczne wzory lub zastosowanie kontrastowych barw.

Malowanie podłogi drewnianej - modne inspiracje

Jak pomalować podłogę drewnianą? Inspiracją może być modny styl skandynawski. W tym wariancie zmiana koloru podłogi drewnianej powinna bazować na jasnych chłodnych barwach, jak biel lub szarość. Malując podłogę z desek lub parkiet postaw na transparentną farbę, które podkreśli naturalny charakter i urodę drewna. Podłogi tego typu wprowadzają spokój do wnętrz, ponieważ ich duże jednolite powierzchnie scalają aranżację. Jednocześnie optycznie powiększają pomieszczenia, gdyż biel „odpycha” ściany i dobrze rozprasza światło.

Farbę możesz zastosować na całej powierzchni podłogi lub wprowadzić inne kolory, wyznaczając poszczególne strefy pomieszczenia. Śmiałe zestawienie bieli i czerni wywoła mocny kontrastowy efekt, dzięki czemu wnętrze nie będzie potrzebowało dodatkowych ozdób. To także świetny sposób na wyeksponowanie mebli lub dywanów. Przykładem może być pastelowa podłoga w strefie relaksu oraz mocniejszy akcent kolorystyczny na podłodze pod ulubionym fotelem i stolikiem kawowym. Wolisz łagodniejszy efekt? Postaw na harmonijne połączenie pasteli lub kolorów ziemi. Możesz wzbogacić je o wzory geometryczne lub secesyjne linie i wzory roślinne.

Wygląd drewnianej podłogi możesz także zmienić, używając gotowych szablonów. Przykładem może być wzór marokański lub patchworkowy, które świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku desek jak i zgeometryzowanych parkietów. Decydując się na to rozwiązanie, masz do wyboru dwie opcje. Możesz pomalować podłogę transparentną farbą, tak aby było widać fragmenty i naturalny wzór drewna lub pomalować cały obszar podłogi kryjącym kolorem, a następnie namalować wzór za pomocą innych kolorów.

Jak pomalować starą podłogę drewnianą?

Malowanie starego parkietu lub desek podłogowych należy rozpocząć od oceny ich stanu. Pozwoli Ci to określić zasięg i kolejność prac, dzięki którym osiągniesz wymarzony efekt. Starą podłogę przetrzyj papierem ściernym, tak aby wyrównać jej powierzchnię. Jeśli jest bardzo zniszczona, być może konieczne będzie użycia szlifierki lub polerki talerzowej, które pozwolą Ci usunąć starą, nierówną powłokę. Odsłonięte pęknięcia i ubytki uzupełnij masą szpachlową, a następnie jeszcze raz wyrównaj podłoże papierem ściernym. Przed przystąpieniem do malowania oczyść podłogę z kurzu i pyłu oraz upewnij się, że jest zupełnie sucha.

Wskazówka: Jeśli podłogi są tak zniszczone, że należałoby je wymienić, ich pomalowanie pozwoli oszczędzić sporą sumę. Podłoże musi być jednak  dobrze przygotowane. Aby powierzchnia była równa, jednolita i gładka, bez żadnych odprysków i drzazg, możesz skorzystać z usługi profesjonalnego szlifowania.

Farby do podłóg drewnianych

Czym pomalować podłogę drewnianą? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. W domowych wnętrzach najczęściej stosowane są farby akrylowe, które zapewniają  duży wybór kolorów oraz idealne krycie podłoża. Efekt pół połysku nadaje podłogom elegancki wygląd, podkreślając naturalne piękno drewna, jednocześnie nie eksponując nadmiernie wszelkich drobnych zarysowań i zabrudzeń. Przykładem takiego produktu jest szybkoschnąca, paroprzepuszczalna farba akrylowa do podłóg Flügger, dostępna m.in. w kolorach białym i czarnym. Produkt jest odporny na ścieranie, a równocześnie wyróżnia się wyjątkową łatwością aplikacji.

Farby epoksydowe są mniej popularne w domowych zastosowaniach, ale również nadają się do podłogi drewnianej. Produkt oferuje jeszcze wyższą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i detergenty. To świetny wybór w pomieszczeń przemysłowych i komercyjnych, gdzie potrzebna jest maksymalna wytrzymałość powłoki malarskiej.

Malowanie podłóg drewnianych krok po kroku

Zanim zaczniesz malować drewnianą podłogę, upewnij się, że podłoże jest odpowiednio przygotowane. Zeszlifuj wierzchnią warstwę podłoża, a następnie uzupełnij ewentualne ubytki i wygładź całość papierem ściernym. W kolejnym kroku dokładnie odkurz podłogę i usuń z niej pył za pomocą wilgotnej szmatki. Następnie zabezpiecz krawędzie pomieszczenia taśmą malarską.

Przed malowaniem możesz zastosować dodatkową impregnację, która zwiększy trwałość metamorfozy Twojego wnętrza. Wśród polecanych przez nas produktów znajduje się grunt izolujący przebarwienia Flügger Interior Stop Primer. Stosowany na powierzchniach drewnianych jako farba podkładowa, redukuje ryzyko, że rozpuszczalne w wodzie barwniki z podłoża mogą wpłynąć na kolor późniejszej obróbki farby.

Przed malowaniem podłogi drewnianej, dokładnie wymieszaj emalię. Następnie nanieś pierwszą warstwę na podłoże, zaczynając wzdłuż krawędzi podłogi, a następnie malując zgodnie z kierunkiem usłojenia. Drewniane podłogi należy malować fragment po fragmencie, łącząc pomalowane części na zasadzie "mokre do mokrego". W ten sposób krawędzie nie będą widoczne, gdy farba wyschnie.

Farbę możesz nałożyć za pomocą płaskiego pędzla z miękkim włosiem lub wałka malarskiego – najlepiej takim o szerokości jednej deski. W przypadku dużych powierzchni sprawdzi się także agregat natryskowy, upewnij się jednak, że ciśnienie nie jest zbyt duże, aby uniknąć wylania nadmiaru farby. Kolejną warstwę farby nałóż na po upływie około 6-12 godzin lub odczekaj bezpieczne 24 godziny aż do całkowitego wyschnięcia. Szczegółowe informacje od producenta znajdziesz na etykiecie każdego produktu.