Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
  • ...

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać?

 

Malowanie ścian to stosunkowo proste zadanie, którego wielu z nas podejmuje się samodzielnie. Aby otrzymać efekt w postaci estetycznie wykończonej ściany, niezbędny jest dobór odpowiedniej farby oraz narzędzia do jej nakładania. Jaki wałek do farby lateksowej wybrać, aby praca przebiegła szybko i bezproblemowo?

Farby lateksowe mają lekką konsystencję i zapewniają dobre krycie. Produkt nie wymaga wcześniejszego rozcieńczenia z wodą i jest od razu gotowy do użycia. Posiada także podwyższoną odpornością na szorowanie i wilgoć, przez co chętnie wybieramy je także do takich pomieszczeń jak kuchnia, przedpokój czy łazienka. Dla uzyskania najlepszego efektu istotny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które umożliwi nam równomierne rozprowadzenie produktu na malowanej powierzchni.

 

Co do malowania ścian?

Wybór narzędzia do malowania powinien być dostosowany do rodzaju farby oraz typu powierzchni, który chcemy pokryć emulsją. W przypadku farby lateksowej najczęściej są to wałki. Poręczne i wygodne dobrze sprawdzają się przy malowaniu większych powierzchni ścian oraz dokonywaniu niewielkich poprawek. Pędzle płaskie i kątowe umożliwiają pokrycie farbą trudno dostępnych miejsc np. w narożach, za kaloryferem lub pod parapetem. Urządzenia natryskowe świetnie sprawdzają się do malowania farbami lateksowymi dużych powierzchni ścian. Aparat natryskowy ma możliwość regulacji kąta dyszy i ciśnienia. Sprawdza się zarówno w przypadku gładkich ścian, jak i chropowatych powierzchni.

Jaki wałek do farby lateksowej?

 

Dostępne w sprzedaży wałki malarskie różnią się szerokością, długością runa oraz rodzajem materiału, z które zostały wykonane. W ofercie producentów znajdziesz m.in. wałki wełniane, wałki syntetyczne i wałki ze skóry jagnięcej. Każdy z tych materiałów pozwala uzyskać różne rodzaje tkanin i rodzajów struktury wałka, które umożliwiają dalszą kategoryzację.

Do malowania farbą lateksową najlepiej zastosować wałek z podszyciem z tworzywa syntetycznego np. poliamidu, poliakrylu lub poliestru. W zależności od typu powierzchni ściany może to być wałek sznurkowy, piankowy lub wałek z mikrofibry.

Wałek sznurkowy

Wałek sznurkowy wyróżnia się niejednorodną strukturą w postaci gęsto złączonych cienkich sznurków. Jest on szczególnie polecany do chropowatych powierzchni, ale sprawdzi się także w przypadku gładkich ścian. Wałki sznurkowe umożliwiają uzyskanie bardzo dobrej siły krycia. Zapewniają wysoką wydajność i doskonałe wykończenie prac malarskich.

Wałek z mikrofibry

Wałek z mikrofibry idealnie sprawdzi się w przypadku gładkich powierzchni. Jego sprężysta struktura pozwala łatwo rozprowadzić farbę bez ryzyka nieestetycznych zacieków. Idealnie, gdy narzędzie ma fazowane boki, co zapobiega nawarstwianiu się farby.

Wałek piankowy

Wałek piankowy polecany jest do gęstych farb, w tym emulsji lateksowych. Narzędzie pozostawia gładką i jednolitą warstwę. Gruby wałek piankowy Quick świetnie sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni ścian i sufitów.

Wałek welurowy

W ofercie producentów znajdziesz także wałki welurowe. Jest to uniwersalny produkt przeznaczony do farb rozpuszczalnikowych oraz lakierów do malowania elementów drewnianych. W przypadku farby lateksowej znacznie lepiej sprawdzą się narzędzia sznurkowe lub z mikrofibry.

Wałek do farby lateksowej. Jaka długość włosia?

 

W obrębie wymienionych kategorii znajdziesz produkty z krótkim i długim włosiem, które dedykowane są różnym typom powierzchni. Jaki wałek do malowania ścian wybrać?

  • wałek z krótkim włosiem (9–12 mm) – polecany do malowania z użyciem farby lateksowej gładkich powierzchni i ścian w suchej zabudowie. Nie pozostawia smug, ani zacieków. 

  • wałek ze średnim włosiem (13–16 mm) – przeznaczony do pracy we wnętrzach, sprawdzi się w przypadku większości ścian, w tym gładzi oraz malowania tapet lub tynku cementowo-wapniowego.

  • wałek z długim runem (>16 mm) – umożliwia malowanie farbą lateksową powierzchni strukturalnych, silnie chropowatych. Odpowiedni w przypadku ścian z surowej cegły lub betonu. Przykładem takie narzędzia jest  długowłosy wałek malarski Flügger Wall Maxlon Quick. Poliestrowe włosie skutecznie rozprowadza farbę i zapewnia doskonałe krycie każdej powierzchni.

Malowanie ścian wałkiem

Dla końcowego efektu malowania ścian farbą lateksową duże znaczenie ma odpowiednia technika, w tym wcześniejsze przygotowanie podłoża. Zanim rozpoczniesz pracę, upewnij się, że aktualna powłoka malarska ma wystarczającą przyczepność i nie będzie się nawijać na wałek podczas nakładania nowej warstwy. W tym celu zwilż ścianę wodą i poczekaj, aż wyschnie. Następnie przyklej do jej powierzchni kawałek taśmy malarskiej i szybko ją zerwij. Jeśli taśma nie zerwie warstwy starej farby, przyczepność jest dobra.

Niekiedy ściany przed malowaniem wymagają gruntowania. Jest to proces, który wykonuje się, aby obniżyć ich chłonność. Aby sprawdzić, czy jest on potrzebny, możesz spryskać ścianę niewielką ilością wody i sprawdzić jak szybko się wchłonie. Jeśli woda wnika w ścianę od razu, oznacza to, że podłoże wymaga gruntowania. Mniejsza chłonność ściany pozwoli Ci łatwiej i efektywniej rozprowadzić farbę oraz zmniejszy ryzyko powstania widocznych śladów wałka na nowo nałożonej warstwie.

Kiedy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, możesz przystąpić do malowania ścian. Przed nałożeniem farby lateksowej, zawsze należy ją dokładnie wymieszać, a wałek zwilżyć wodą. W czasie aplikacji pokryj go dokładnie emulsją, a nadmiar farby odciśnij za pomocą kuwety malarskiej lub kratki. Farbę nakładaj na powierzchnię ściany pionowymi pasami, stosując metodę "mokre na mokre". Po zakończonym malowaniu umyj wałek w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do naczyń i pozostaw do wyschnięcia.

Wałek do farby lateksowej

 

Malowanie ścian to nieodłączny element wykańczania wnętrza lub remontu. Efekty naszej pracy zależą zarówno od rodzaju farby, jak i wybranego narzędzia i techniki malowania. W przypadku farby akrylowej polecamy wałki malarskie z podszyciem z tworzywa syntetycznego. W zależności od typu powierzchni może to być wałek sznurkowy, piankowy lub wałek z mikrofibry. Wybierając narzędzie, zwróć uwagę na długość włosia oraz szerokość wałka. Wygodę użytkowania i funkcjonalność narzędzia możesz zwiększyć, kupując dedykowane uchwyty marki Flügger.