Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
Produkty najwyższej jakości
Kupisz w sklepach stacjonarnych lub online
Czas realizacji zamówienia: 2-5 dni roboczych
Możliwość dostawy lub odbiór w sklepach Flügger farby
  • ...

Zabezpieczenie podłogi podczas malowania

Planujesz malowanie ścian lub sufitu? Pamiętaj o wcześniejszym zabezpieczeniu podłogi! Dzięki odpowiednim technikom i narzędziom możesz zwiększyć odporność podłogi na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a tym samym zachować jej piękny wygląd. Jak skutecznie zabezpieczyć podłogę podczas malowania? Przedstawiamy praktyczny poradnik!

 

Dlaczego warto zabezpieczać podłogę podczas malowania?

 

Podłoga jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów każdego wnętrza. Podczas malowania, ryzyko jej uszkodzenia znacząco wzrasta. Kapiąca lub rozlana farba, konieczność użycia drabiny, czy przypadkowy upadek ostrych lub ciężkich przedmiotów sprawiają, że ślady po malowaniu mogą być trudne do usunięcia. Dlatego, zanim rozpoczniesz właściwy remont, warto zainwestować czas i środki w odpowiednie zabezpieczenie powierzchni.

 

Jakie materiały są potrzebne do zabezpieczenia podłogi? Folia malarska, taśmy i filce

 

Przygotowując się do zabezpieczenia podłogi przed malowaniem, warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Do najpopularniejszych należą:

  • Folia ochronna/ folia malarska – są niezbędne do ochrony podłogi przed farbą i kurzem. Na ofercie Flugger znajdziesz szeroki wybór folii malarskich o różnych rozmiarach. Dokonując wyboru, weź pod uwagę grubość folii oraz dodatkowe właściwości materiału. Np. jeśli zależy Ci na stabilności i trwałości zabezpieczenia, dobrym wyborem będzie folia samoprzylepna. Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się klasyczna folia malarska oraz folia maskująca z taśmą.

  • Taśmy malarskie – umożliwią Ci precyzyjne zabezpieczenie krawędzi i pozwolą utrzymać folię ochronną na miejscu. Dobrze dobrana taśma malarska nie pozostawia śladów kleju i jest łatwa w użyciu. Taśma malarska UV niebieska idealnie sprawdza się do zabezpieczenia listw przypodłogowych i stolarki drzwiowej.

  • Filce ochronne – chronią podłogę przed zarysowaniami spowodowanymi przesuwaniem mebli. Są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju mebli. To także idealne rozwiązanie w przypadku drewnianego podłoża.

Jak przygotować podłogę przed malowaniem?

 

Zanim przystąpisz do zabezpieczania podłogi, upewnij się, że jest ona czysta i sucha. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz i piasek, które pozostając pod folią, mogą powodować zarysowania. Możesz użyć odkurzacza, a następnie umyć podłogę na mokro. Czyszczenie podłogi przed malowaniem minimalizuje ryzyko uszkodzeń i sprawia, że materiały ochronne lepiej przylegają do podłoża. Następnie, jeśli to możliwe, usuń wszystkie meble z pomieszczenia. Jeśli nie jest to możliwe, przesuń je na środek pokoju i zabezpiecz folią malarską oraz filcami ochronnymi pod nogi mebli. Unikniesz w ten sposób zarysowań i ułatwisz sobie pracę.

Zabezpieczenie podłogi krok po kroku

 

Niezależnie od tego czy są to panele podłogowe, czy drewniana podłoga, najważniejsze, aby podłoże było zabezpieczone przed kapaniem farby. Wybierając jakościowe folie malarskie, zwiększasz także ochronę podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które nietrudno przy remoncie. Jak wykonać zabezpieczenie podłogi krok po kroku?

  1. Nałóż folię malarską: Rozłóż folię malarską na całej powierzchni podłogi. Upewnij się, że folia ochronna jest dobrze napięta i nie ma zagnieceń. Możesz przyciąć folię na odpowiednią długość, aby dokładnie pokryć całą podłogę. Dostępne w sprzedaży materiały  różnią się grubością i trwałością.

  2. Zabezpiecz krawędzie: Użyj taśmy malarskiej do przymocowania folii do ścian i listew przypodłogowych. Dzięki temu folia ochronna nie przesunie się podczas malowania. Taśma powinna być dobrze przylepiona, aby zapobiec przypadkowemu przemieszczeniu się folii.

  3. Ochrona dodatkowa: Jeśli planujesz intensywne prace malarskie, możesz nałożyć dodatkową warstwę folii malarskiej lub użyć specjalnych płyt ochronnych, które dodatkowo zabezpieczą podłogę. Dodatkowe zabezpieczenia są szczególnie ważne, gdy używasz farb o intensywnych kolorach lub substancji chemicznych.

Zagrożenie dla podłogi podczas remontu stanowią także inne czynności związane z malowaniem. To m.in. szlifowanie, zdzieranie starej farby czy przesuwanie mebli. Aby mieć pewność, że Twoje podłoże nie ucierpi podczas remontu, zastosuj dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci ochronnych mat, filców na meble oraz tkanin ochronnych. 

Maty ochronne skutecznie pochłaniają wibracje związane z obciążeniem i zminimalizują ryzyko uszkodzeń. Są łatwe do rozłożenia i skutecznie chronią podłogę przed ciężkimi narzędziami. Jeśli musisz przestawiać meble, zawsze używaj filców ochronnych na nogi mebli. Zapobiegną one zarysowaniom i wgnieceniom. Filce można łatwo zamontować na nogach mebli i są dostępne w różnych grubościach. Jeśli prace związane z malowaniem generują dużo kurzu, rozłóż na podłodze tkaniny ochronne, które można łatwo zdjąć i wytrzepać.

Co do zabezpieczania podłóg? Gwarancja skutecznej ochrony

 

Zabezpieczenie podłogi na czas malowania pozwoli Ci skutecznie ochronić podłoże oraz uniknąć potencjalnych zniszczeń. Na stronie Flugger znajdziesz szeroki asortyment folii malarskich, taśm i innych materiałów ochronnych, które pomogą Ci w zabezpieczeniu podłogi i pozwolą zachować jej estetyczny wygląd. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które zapewnią długotrwałą ochronę i są łatwe w użyciu. Dzięki temu możesz skupić się na pracy, nie martwiąc się o stan podłogi.